+48 602 251 442      ul. Panewnicka 272/2 , 40-773 Katowice         9:00 - 16:00 (Pon. - Pt.)

Hulajnogi elektryczne od 20 maja mają wreszcie własne uregulowania prawne

Wszystkie nowe przepisy mieszczą się w zmianach do ustawy Prawo o ruchu drogowym opublikowane w Dz. U. z 2021 r. poz. 1348 i 2020. Zmianie uległo wiele nawet podstawowych definicji np. droga, uczestnik ruchu, pojazd silnikowy, ustąpienie pierwszeństwa pieszemu itd. Wprowadzono też nowe definicje: elektryczna hulajnoga, urządzenia transportu osobistego oraz urządzenia wspomagające ruch.

W myśl nowych przepisów hulajnogami będzie można jeździć po ścieżkach rowerowych z maksymalną prędkością 20 km/h, po ukończeniu 10 roku życia i wyłącznie w pojedynkę.

Użytkownicy hulajnóg będą mogli skorzystać z chodnika, jeżeli chodnik zlokalizowany jest wzdłuż jezdni, na której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością wyższą niż 30 km/h. W takiej sytuacji kierujący hulajnogą elektryczną będzie musiał poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych oraz bezwzględnie ustępować im pierwszeństwa. Nie można też transportować ładunków oraz przewozić innych osób.

Uznanie hulajnóg elektrycznych za pojazdy, wyłączając je z tzw. urządzeń transportu osobistego, skutkuje bezwzględnym zakazem korzystania z nich po spożyciu alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających. Za przyłapanie przez policję lub straż miejską na tym przewinieniu, będzie groziła grzywna, ale nie będzie to groziło utratą prawa jazdy.

Opublikowano: 01.05.2021 r.

Dziś odsłon strony: 0 Suma odwiedzin: 25186
Hulajnogi elektryczne od 20 maja mają wreszcie własne uregulowania prawne
Przewiń na górę